Díky šikminám se podkrovní prostory mohou jevit jako opticky menší. Podkroví se svou specifickou dispozicí, s nestejně dlouhými stěnami a šikminami vyžaduje větší kreativitu při zařizování. Jeden z největších trumfů, kterými lze „oklamat“ i dispozici, jsou právě barvy. Jaké si tedy vybrat a kde je použít?
Inspirace ze Skandinávie
Pokud je vaším cílem jednoduchý a vzdušný interiér, velkou inspirací může být pro vás právě severský skandinávský styl, který nešetří bílou barvou – jak na stěnách, tak ani na nábytku.
Bílá totiž výborně odráží světlo a prostor opticky zvětšuje a projasňuje. Není však bílá jako bílá. Při výběru vhodné barvy se zaměřte nejen na odstín, ale také na její vlastnosti, jako jsou oděruvzdornost, paropropustnost, vydatnost a roztíratelnost.
„Do podkrovních prostor navrhujeme bílou interiérovou barvu, která dokáže vytvořit pocit většího prostoru. Jelikož tyto prostory nebývají až tak náročné na velikost natíraných ploch, vsadil bych na barvu, která je sice mírně dražší, ale zároveň postavená na kvalitních surovinách.
Vyšší náklady se vrátí v menším počtu nátěrů díky lepší schopnosti krytí barvy. Tento typ barev má také vysokou oděruvzdornost, což ve zúžených prostorách je určitě žádaná vlastnost.
Stejně důležitá je i paropropustnost, která je nutná při uvolňování nadbytečné vlhkosti stěn. Rovněž bych hledal barvu bez optických zjasňovačů.
Ty zvyknou časem zežloutnout a při znečištění tak musíte přemalovat celou stěnu, nestačí jen přetřít konkrétní místo,“ radí Andrej Žúrek z Chemolaku. „Takové parametry má například barva Albapura, která splňuje všechny výše zmíněné parametry.“