Neděle, 28 května, 2023
aktualne

Jak vybrat obývací stěnu?

Vybíráte novou obývací stěnu? Už dávno nefrčí stěny přes celou zeď. Poradíme tipy, které se vám při výběru budou hodit!

Pusťte do svého obýváku vzduch

Naštěstí už jsou doby, kdy obývací stěny zakrývaly celou jednu stěnu obýváku, pryč. Dneska se sází na otevřený a vzdušný prostor. Máte v obývací stěně uloženo spoustu věcí? Pečlivě je roztřiďte a ty co nepotřebujete, vyhoďte nebo darujte na charitu. Co si přejete ponechat, uložte do komody nebo do vestavěné skříně, kterou máte například na chodbě nebo v ložnici. Obývák má být místo, které vás bude inspirovat, kde si po celodenním hektickém dni odpočinete i prostorem, kam pozvete své přátele. Modernizaci interiéru si zaslouží každý obývák. Poradíme, jakou obývací stěnu vybrat.

Co nesmí chybět v moderní obývací stěně?

Moderní obývací stěna se od těch původních liší na první pohled. Je minimalistická, otevřená, plná polic a má jen trochu dvířek pro uschování toho nejnutnějšího. Moderní obývací stěna je vždy opatřena televizním stolkem ve tvaru podlouhlé nízké skříňky na televizi s několika poličkami. Kam s knihami? Ty uložte do knihovny. Sbírku křišťálu a porcelánu zase do vitríny. Obecně platí, že v obývací stěně má být uloženo jen to nejnutnější. Patří sem televize, elektronika a k tomu několik ozdob, trocha časopisů a živá květina.

Jaký vybrat design obývací stěny?

Při výběru dekoru obývací stěny platí, že jej máte opticky sladit s ostatním vybavením místnosti a s celkovým designem bytu. Víte už nyní, že kuchyň a ložnice také brzo projde rekonstrukcí a přijde i sem moderní nábytek? Pak se určitě při výběru obývací stěny nemusíte nijak omezovat. Naopak. Bude to právě obývák, který nakonec určí vzhled celého vašeho bytu.

A jakého pravidla se při výběru obývací stěny držet? Určitě by barva podlahy nebo stěny neměla potlačovat design obývací stěny. Naopak by ji měly nechat přirozeně vyniknout. Jestliže je obývák spojený s kuchyní, volte kuchyňskou linku i obývací stěnu ze stejného materiálu a ve stejném dekoru.

Abyste měli naprostou jistotu, že bude nábytek v prostoru přirozeně ladit, vyberte si hotové sestavy obývacího pokoje. Takové sestavy kromě obývací stěny obsahují i komody, odkládací stolky, skříňky a police ve stejném designu. Do retro bytu se vám bude hodit třeba sestava z masivu, kterou můžete vybavit i předsíň a ložnici, do venkovského stylu zase sestava ve skandinávském stylu. Veškeré kousky sektorového nábytku najdete v Asku. Uplatněte právě nyní výhodný Asko slevový kupon.

Při výběru obývací stěny myslete na velikost obýváku

U výběru velikosti nové obývací stěny vycházejte z velikosti a půdorysu obývacího pokoje. Ohledy berte například i na velikost televize. Někdo má rád televizi s velkou úhlopříčkou, ale u ní je potíž najít podobně velkou obývací stěnu. Pokud velkou televizi vměstnáte do malé obývací stěny, roztažený nábytek s velkou černou obrazovkou uprostřed nebude vypadat hezky. Jenže širokou obývací stěnu si můžete dovolit jen ve velkém bytě. V malých bytech a garsonkách doporučujeme nechat si vyrobit obývací stěnu na míru, do které pohodlně vměstnáte také šatní skříň, stůl, sklápěcí postel. Tedy veškerý nábytek, který v bytě potřebujete. Šikovný truhlář dokáže do takové skříně vměstnat i minikuchyňku. Tak ušetříte v malých garsonkách místo na centimetry.

Potrpíte si na výstavu skleněných postaviček?

Jestliže doma máte sbírku růžových slonů, porcelán po babičce nebo milujete knihy, pak určitě zvolíte obývací stěnu s poličkami. Jenže takové modely vyžadují častější údržbu, protože se na předměty bude prášit. Pokud chcete vystavit své klenoty a neztrácet čas s úklidem, vyberte si stěnu se skříňkami s prosklenými dvířky. Moc hezky vypadají osvětlené skleněné poličky, takže v nich věci lépe vyniknou. Nasvítit je možné také prostor za televizí pomocí LED pásků s nastavitelnou barvou.

TV stolek je alfou a omegou obývacího pokoje

TV stolky jsou sice většinou součástí obývacích stěn. Pokud však toužíte po opravdu vzdušném a moderním interiéru, pak vybírejte z nízkých skříní, které nad sebou mají jen pár polic. U TV stolku je výhoda, že si můžete vybrat tak velkou televizi, jak jen potřebujete. Třeba i tak velkou, která hravě nahradí domácí kino. Stolek si pak stačí navrhnout z nabízených spodních skříněk tak, aby byl stejně široký, jako samotná televize. V ideálním případě jej navrhněte o něco širší, než je televize. Ochráníte ji před nechtěným shozením a navíc získáte prostor pro umístění další elektroniky, reproduktorů nebo nějakou tu dekoraci. Klíčová by měla být výška stolku. Ten ovlivní pohodlí při sledování televize. Obrazovka by měla být ve výšce očí, maximálně jen o něco níže. Výška stolku by měla korespondovat s výškou sedačky.

Moderní televizní stolky jsou navrženy tak, aby byly zavěšené na zdi, nebo mají praktické nožky, pro snadnější úklid pod obývací stěnou. To platí také u dalších skříněk ze sestavy. Zavěšený nábytek má výhodu, že opticky zvětší prostor. I stolek by měl být prakticky navržený tak, aby se zde mohly jednoduše uložit kabely. Ty nesmí být vidět a neměly by překážet na ploše stolu. Televizní stolky mohou být vybaveny dvířky ze speciálního materiálu, který skvěle propouští zvuk, takže pak za ně můžete schovat reproduktory.

A jak je to s doplňky?

Moderní obývací stěny nepotřebují mnoho doplňků. Módní časopisy o bydlení na moderních obývacích stěnách mají nějaký ten rámeček s fotografií, dekorativní mísu a pár knih. Doplňky do moderního obýváku můžete najít na 4Home, kde můžete také využít 4Home slevový kód.

pr článek

Další články autora