Středa, 21 února, 2024
aktualne

Kondenzace vody na oknech není jen problémem zimy. Víte, jak jí zabránit?

Kondenzace vody na oknech není rozhodně známkou zdravého bydlení. Velmi často vede ke zdraví škodlivým a záludným plísním, které zamoří váš obytný prostor, ani se nenadějete.

I když je kondenzace vody na oknech běžnější v chladnějších měsících, kdy venkovní teploty klesají, může se vyskytnout kdykoli během roku. Kondenzace v zimě je běžná a nepříjemná. Vzniká, když se vlhký vzduch v domě či v bytě dostane do kontaktu s povrchem, jehož teplota je nižší než teplota vzduchu. Víme, že je škodlivá, a to nejen esteticky.

Kvůli kondenzaci se odlupuje barva nebo lak z rámů oken, škodí dřevěným částem. Potenciálně způsobuje výskyt plísní. Chcete-li zastavit kondenzaci, musíte snížit vlhkost ve vašem bytě.

Nejjednodušší způsoby, jak snížit vlhkost v domácnosti a zabránit zamlžování oken:

Často větrejte

Větrání je jeden z nejjednodušších způsobů, jak snížit kondenzaci na oknech. Otevírání oken, když je venku chladno, sice nezní velmi lákavě, ale při snižování vlhkosti takto dosáhnete hodně. Stačí dvakrát za den otevřít okno alespoň na dvacet minut a hned se změní podmínky uvnitř. Kondenzaci můžete minimalizovat také tím, že necháte okna otevřená během činností, která způsobují hodně vlhkosti – vaření, sprchování a sušení oblečení.

Udržujte uvnitř konstantní teplotu

Dalším způsobem, jak snížíte kondenzaci vody na oknech, je udržovat stabilní teplotu v místnostech. Prudké vyhřátí a následné ochlazení nedělá dobrotu. Díky stabilní teplotě v domácnosti zabráníte tomu, aby povrchy vychladly tak, že se na nich kondenzuje voda.

Kondenzace vzniká při kontaktu vodních par ve vzduchu se studenými povrchy. Jak zmenšit množství vodních par v interiéru? Nejvíce vlhkosti vzniká ve vzduchu při vaření. Už i tak jednoduchá opatření, jako je přikrytí hrnců pokličkami, zapnutí ventilátoru, digestoře nebo otevření okna, zabrání obávané tvorbě kondenzace na oknech kuchyně.

pr článek

Další články autora