Neděle, 28 dubna, 2024
aktualne

Kosatce: pestrobarevné květiny pro každou zahradu

Kosatce (Iris) jsou rod rostlin z čeledi kosatcovité (Iridaceae), který zahrnuje asi 200 druhů rozšířených v mírném pásmu severní polokoule. Kosatce jsou pojmenovány podle řecké bohyně duhy pro svou různorodost barev, které zahrnují modrou, fialovou, žlutou, bílou, růžovou, oranžovou a dokonce i černou. Kosatce jsou oblíbené jako okrasné rostliny pro své nápadné a vonné květy, které se objevují od jara do léta. Kosatce jsou také vhodné pro řez a vytváření květinových aranžmá.

Pěstování kosatců

Kosatce jsou vytrvalé byliny, které mají dlouhé stonky s mečovitými listy. Na konci stonků se tvoří květy, které se skládají ze šesti okvětních lístků, z nichž tři jsou vzpřímené a tři převislé. Květy jsou podepřeny listeny a mají spodní semeník s jednou čnělkou, která se dělí na tři petaloidní laloky. Kosatce se dělí podle typu kořenů na cibulovité, hlízovité a oddenkaté. Cibulovité kosatce mají kulovité cibule, které se vysazují na podzim do hloubky 10–15 cm. Hlízovité kosatce mají tlusté hlízy, které se vysazují na jaře do hloubky 5–10 cm. Oddenkaté kosatce mají plazivé oddenky, které se vysazují na jaře nebo na podzim do hloubky 5 cm.

Kosatce vyžadují slunné až polostinné stanoviště s propustnou, humózní a mírně kyselou půdou. Nesnášejí přemokření, ale ani přílišné vyschnutí. Zalévají se pravidelně, ale mírně, hlavně v době květu. Hnojí se na jaře a na podzim kompostem nebo hnojivem s fosforem a draslíkem. Naopak se vyhýbají hnojivům s vysokým obsahem dusíku, která mohou způsobit chabý květ a náchylnost k chorobám. Kosatce se množí semeny nebo vegetativně dělením kořenů. Semena se vysévají na podzim nebo na jaře do skleníku nebo pařeniště. Dělení kořenů se provádí po odkvětu nebo na podzim. Oddenky nebo hlízy se oddělí od matečné rostliny a zasadí se do nového místa. Cibule se vykopou na podzim, očistí se a uskladní se na suchém a chladném místě. Na jaře se znovu vysadí do země.

Druhy a odrůdy kosatců

Kosatce se dělí podle výšky a doby květu na nízké, střední a vysoké. Nízké kosatce dorůstají do 30 cm a kvetou od dubna do května. Patří sem například kosatec nízký (Iris pumila), kosatec holandský (Iris hollandica) nebo kosatec bradatý (Iris barbata). Střední kosatce dorůstají do 60 cm a kvetou od května do června. Patří sem například kosatec sibiřský (Iris sibirica), kosatec trávovitý (Iris graminea) nebo kosatec žlutofialový (Iris spuria). Vysoké kosatce dorůstají do 120 cm a kvetou od června do července. Patří sem například kosatec žlutý (Iris pseudacorus), kosatec německý (Iris germanica) nebo kosatec bezlistý (Iris aphylla).

Kosatce se také dělí podle tvaru a barvy květů na jednoduché, plné, pestré, jednobarevné, dvoubarevné nebo vícebarevné. Mezi nejznámější a nejoblíbenější odrůdy patří například:

  • ‘Blue Rhythm’ – vysoký kosatec s modrými květy a bílým vouskem
  • ‘Butter and Sugar’ – střední kosatec s bílými květy a žlutým středem
  • ‘Cherry Garden’ – nízký kosatec s fialovými květy a červeným vouskem
  • ‘Dusky Challenger’ – vysoký kosatec s tmavě fialovými květy a černým vouskem
  • ‘Immortality’ – střední kosatec s bílými květy a žlutým vouskem, opakovaně kvetoucí
  • ‘Loreley’ – střední kosatec s bílými květy a fialovým lemem a vouskem
  • ‘Pink Charm’ – nízký kosatec s růžovými květy a oranžovým vouskem
  • ‘Red Zinger’ – nízký kosatec s červenými květy a žlutým vouskem
  • ‘Silverado’ – vysoký kosatec se stříbrně modrými květy a bílým vouskem
  • ‘Sultan’s Palace’ – vysoký kosatec s červenohnědými květy a oranžovým vouskem

Použití kosatců

Kosatce jsou ideální rostliny pro zahradní výsadby, kde vytvářejí nádherné barevné skvrny. Mohou se pěstovat v záhonech, skalkách, nádobách, ale také v mokřadních zahradách nebo u vodních prvků. Kosatce se dobře kombinují s jinými trvalkami, jako jsou například mák, šalvěj, rudbekie, astry, chryzantémy nebo levandule. Kosatce jsou také vhodné pro řez a vytváření květinových aranžmá, kde vydrží až 10 dní. Kosatce mají také léčivé a kosmetické účinky, obsahují totiž látky, které mají protizánětlivé, antiseptické, močopudné a projímavé účinky. Z oddenků kosatců se získává prášek zvaný kosatec, který se používá jako vonná přísada do pudrů, mýdel, parfémů nebo zubních past. Z květů kosatců se získává éterický olej, který se používá jako aroma do koupelí, masáží nebo na aromaterapii.

Zajímavosti o kosatcích

Kosatce jsou nejen krásné, ale také zajímavé rostliny, které mají několik zajímavých faktů a historických souvislostí. Například:

  • Kosatce jsou jedním z nejstarších okrasných rostlin, které se pěstují už od starověku. Byly nalezeny na freskách v egyptských pyramidách, na mincích v řecké Spartě nebo na gobelínech ve středověké Francii.
  • Kosatce jsou symbolem moudrosti, naděje, víry a odvahy. Byly také znakem francouzských králů, kteří je nazývali fleur-de-lis (liliový květ). Kosatce jsou také národními květinami Francie, Chorvatska a Jordánska.
  • Kosatce jsou jednou z mála rostlin, které mají chromozomové číslo 44. To znamená, že mají 44 párů chromozomů, což je více než člověk, který jich má 23. To jim umožňuje mít velkou genetickou variabilitu a vytvářet mnoho hybridů a odrůd.
  • Kosatce jsou také jednou z mála rostlin, které mají schopnost změnit barvu květů v závislosti na pH půdy. To je způsobeno tím, že obsahují látky zvané anthokyany, které mění barvu podle kyselosti nebo zásaditosti prostředí. Například modrá barva kosatců se stává růžovou, když je půda zásaditá, a naopak.
  • Kosatce jsou také jednou z mála rostlin, které mají schopnost opakovaně kvést. To znamená, že kvetou dvakrát nebo vícekrát za rok, obvykle na jaře a na podzim. To je způsobeno tím, že mají speciální geny, které jim umožňují reagovat na změny délky dne a teploty.

Kosatce jsou tedy nejen krásné, ale také zajímavé rostliny, které stojí za to poznat a pěstovat. Kosatce vám přinesou radost a krásu do vaší zahrady, ale také vás potěší svou vůní, léčivostí a historií.

pr článek

Další články autora